Türkçe
Konular
Bizden Haberler
Sektör Haberleri

Ürünler
Elektrik Malzemeleri
Güneş Enerjisi için Sınırın 15 Katı Başvuru Geldi
Editör:admin   Kaynak:   Yayın Tarihi:2013-07-08   Tıklamalar:886 

600 MW ile sınırlı ilk güneş enerjisi santrali lisansları için 8900 MW’lık talep geldi.

Güneş enerjisi yatırımcıları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na geçen hafta rekor düzeyde başvuruda bulundu.

Yerli ve yabancı bir çok yatırımcı 10-14 Haziran tarihleri arasında kuruma 8900 MW’a yakın kurulu güç için 469 üretim lisansı başvurusunda bulundu.

Türkiye’de güneş enerjisi santrali yatırımlarının başlanması anlamında özel önemi olan bu ilk başvuru sürecinde sağlanacak üretim lisansları 600 MW ile sınırlıydı.

Hürriyet gazetesinde Merve Erdil imzalı olarak yayınlanan habere göre ise konu hakkında açıklama yapan EPDK Başkanı Göktaş şunları söyledi; ’’Güneş başvuruları için özellikle son iki günde yüzlerce kişi elinde kalın dosyalarla kurumumuza akın etti. Önümüzdeki bir iki gün içinde tüm başvuruları şirket, il, ilçe, kurulu güç, bölge gibi tüm bilgileri ile kamuoyuna sunacağız. Bu kadar başvuru, 600MW’lık kurulu güç için yapıldı. Başvurudaki ilgi ve ülkemizin potansiyelini düşündüğümüzde bu güç küçük görülebilir. Ancak bu başvurular ülkemiz güneşinden elektrik üretimi konusunda çok büyük bir adım. Bu yatırımlarda 13.3 dolar cent olan alım garantisi fiyatı tamamen yerli ekipman kullanılması halinde 22-23 cent’lere kadar çıkıyor.

EPDK’nın bu hafta içinde yapılan başvuruları internet sitesinde açıklaması bekleniyor. Açıklamanın ardından ise birden fazla başvurunun yapıldığı bölgelere yönelik olarak yarışma süreci yaşanacak.

Önceki:Yarım Asırlık Güvenli Enerjinin Sembolü
Sonraki:NULL
Haberler
Yeni
‘Kayıp kaçak’ ve TR...
Yarım Asırlık Güvenl...
Güneş Enerjisi için ...
Elektrik Abonelerine Mü...
   
 
Copyright © 2013 ozguvenelektrik.com
Powered by TRnet Gebze